Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vánoční procházka Jihlavou

CK Kotelníci, s.r.o.

 

Seznámení s památkami města se uskuteční podle počasí ( prosinec)

Průvodci budou žáci 6.C:

Jessica -  obecně o Jihlavě

Michal – kostel sv. Jakuba

Petr     -  brána

Martin – náměstí, radnice, kašny

Ondra -   kostel sv. Ignáce

Nikola -  kostel Matky Boží

Pavel   -  opevnění

Jirka    -  kostel sv. Kříže

 

Jihlava

            Uprostřed romantické krajiny Českomoravské vrchoviny leží město Jihlava. Ve středověku to bylo slavné město stříbra, jehož význam přesáhl daleko hranice našeho státu. Později se proslavilo svými řemesly a dálkovým obchodem. Především to bylo soukenictví, s jehož produkty se mohli od 15. století seznámit obyvatelé celého kontinentu. Ještě později, v 19. století, však město neblaze proslulo národnostními spory, které vyvrcholily na začátku 20. století. Dnes je Jihlava známá hlavně raně gotickými a renesančními památkami, které svou kvalitou a počtem patří mezi nejvýznamnější ve střední Evropě. V roce 1982 získává Jihlava statut Městské památkové rezervace, která svými 213 památkově chráněnými objekty, desítkami dalších movitých památek i pestrou minulostí nabízí svým návštěvníkům skutečně nezapomenutelné zážitky.

 

Významné památky:

Kostel sv. Ignáce

Kostel sv. Jakuba

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Brána Matky Boží

Opevnění

 

Masarykovo náměstí

Patří svou rozlohou k největším historickým náměstím u nás (3,6 h). Zachovává původní půdorys města, které bylo založeno v polovině 13. století jako horní město. Historický ráz náměstí byl v minulosti hrubě porušen stavbou obchodního domu.

 

Katakomby

Pod městským historickým jádrem se nachází podzemní labyrint chodeb v celkové délce 25 km. Je druhým největším systémem zachovaným pod historickou zástavbou na území naší republiky. Část chodeb je od roku 1991 přístupná z nádvoří městské knihovny.

 

Kamenné kašny

Na místě středověkých dřevěných kašen byly v roce 1797 na náměstí postaveny dvě kašny kamenné. Jsou ozdobeny pískovcovými sochami antických bohů – Neptun a Amfitrité. Okolo obou kašen je zachován pás původní dlažby z 19. století.

 

Radnice

Pozdně gotické portály svědčí o tom, že radnice vznikla spojením tří domů. Během 16. století byl připojen sousední dům, v prvním poschodí vznikla reprezentativní radní síň s ojedinělou klenbou z pálených tvárnic, zdobenou poučnými nápisy v řečtině, latině, němčině i češtině. Stavební vývoj radnice byl dokončen v průběhu 18. století.

 

Morový sloup

Byl postaven v roce 1690 jako poděkování za ochranu před morovou epidemií. Na jeho místě stávalo ve středověku popraviště, později pranýř. V jeho blízkosti je umístěna pamětní deska Plocka, který se v roce 1969 nedaleko odtud upálil na protest proti sovětské okupaci.

 

Opevnění

Hradby byly budovány kolem vznikajícího města krátce po jeho založení před polovinou 13. století. Hradby byly prolomeny pěti branami, které byly opatřeny složitým předbraním a padacími mosty. V polovině 19.století byly bourány brány, jejichž úzké průjezdy bránily rozvíjející se dopravě.

 

Brána Matky Boží

Je typickým symbolem města a jedinou branou, která se zachovala. Vznikla v době výstavy města a hradebního systému. V roce 1853 byla renovována a opatřena hodinami. Předbraní bylo zbouráno v roce 1862. Od jara 1999 je koruna brány přístupná.

 

Hraniční kameny

Na území města se nacházejí celkem 4 hraniční kameny ve tvaru kolmého jehlanu. Byly postaveny v roce 1750 z rozhodnutí Marie Terezie jako řešení sporu o průběhu česko- moravské zemské hranice severně od řeky Jihlavy. Proto také nesou znaky obou zemí ( na křižovatce ulic Sokolovská a Jiřího z Poděbrad, na Polenské ulici, Heroltické ulici, v areálu dřevařských závodů v ulici Na Hranici).

 

Závěr

 

zhodnocení po akciv

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červen / 2021 >>