Jdi na obsah Jdi na menu
 


Projekt : „Dějiny Egypta“

Co bychom měli znát o dějinách tohoto národa?

 

Struktura projektu ( bude vysvětlena v hodinách dějepisu a v  historickém kroužku)

 a témat, která by měla být stěžejní:

Připravíme si referáty na určité téma, poté si nalepíme na papír a vytvoříme vlastní nástěnnou tabuli ( plakát)

 

Návrhy témat:

a)      dynastie

b)      společnost

c)      umění

d)      literatura

e)      mumifikace

 

 

 

Bibliografie:čerpáme z této literatury, nebo objevíme jiné materiály:

www.seznam.cz

wwww.centrum.cz

www.atlas.cz

www.google.cz

Obrazek

Připravíme si literaturu
Dále s literaturou musíme pracovat, tedy vytvoříme vlastní text

Cheopsova pyramida je nejstarší a nejvyšší pyramidou na pyramidovém poli v Gíze. Své jméno dostala podle krále Cheopse (také jmenovaný jako Chufu), který tuto stavbu nechal zbudovat pravděpodobně v letech 2589 - 2566 před naším letopočtem jako svou hrobku.

V pyramidě byl král Cheops pohřben sám. Egyptologové předpokládají, že jeho ženy byly uloženy do tří malých pyramid vystavěných poblíž. Je zajímavé, že v Cheopsové pyramidě byla pro královny zbudována speciální místnost, ale nebyla použita. Dokonce ani podlahy nebyly uklizeny. Existují teorie, že komnata byla původně určena pro krále, ale stavitelé později během stavby změnili plán a krále přemístili do jiných prostor. Jedním z důvodů pro změnu mohla být skutečnost, že královský sarkofág byl příliš veliký (byl vyroben z jednoho obrovského žulového bloku), než aby se do této místnosti vešel a tak muselo dojít ke změně.

Cheopsova pyramida - nákres

Z pokladů krále Cheopse, které byly pohřbeny společně s ním, se dnes nic nedochovalo. Pyramida byla totiž vyrabována zloději mnohem dříve, než ji archeologové stihli objevit.

Cheopsova pyramida - rozměry

Cheopsova pyramida je vysoká 138 metrů (původně měřila 147 metrů díky obkladu z bílého leštěného vápence, který byl bohužel dávno rozkraden a použit při stavbě okolní rodinných domů). Její velikost můžeme přirovnat k 40 patrovému mrakodrapu.

Na stavbu bylo použito přibližně 2 300 000 kamených bloků, kde každý blok váží 2,5 tuny. Dodnes je záhadou, jakým způsobem dokázali lidé před tisíci let tyto kamenné bloky rozpohybovat a postavit z nich tuto neskutečnou stavbu, když  neznali koně ani kolo. Herodes spočítal, že na Cheopsovu pyramidu muselo stavět 100 000 otroků po 30 let.

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červen / 2021 >>