Obrat ve vývoji druhé světové války
Cíl: Obrat ve vývoji druhé světové války
Struktura výkladu:
a) vstup USA do války
b) Bitva u Moskvy
c) Nacisté na vrcholu
d) Stalingradská bitva
e) Dovršení obratu na východní frontě
f) Úspěchy Spojenců v severní Africe
g) Přechod Itálie na stranu Spojenců
h) Obrat ve válce v Tichomoří
i) Upevnění velké aliance
j) Konference v Teheránu
Já jsem optimista. Nezdá se, že by bylo užitečné být kýmkoli jiným. W.Churchil
Shrnutí:
Jaké vojenské akce provedlo Německo v roce 1940?
Kdy a za jakých okolností kapitulovala Francie?
Kdo byl generál Charles de Gaulle?
Kdy se odehrála bitva o Británii?
Kdo byl Winstor Churchill?
Vstup USA do války
2.světová velmoc USA vstoupila do války dne 7.12.1941, když japonské letadlo napadlo americkou základnu Pearl Harbor na Havaji. Ohrozili tím americkou leteckou i námořní sílu. V následujícím období vstoupilo do války 30 států.
Bitva u Moskvy
Sověti zastavili německý útok na Moskvu. Hitler podcenil sovětské vojsko( neodhadl sílu armády, množství zbraní, chuť bojovat za svou vlast ani pověstný mráz, který zastavil i Napoleona). Náhlý příchod mrazů na přelomu listopadu a prosince 1941 ochromil německou vojenskou techniku a deptal nacistickou armádu psychicky. 5.12.1941 se německý útok zastavil na předměstí Moskvy. Generál Žukov přešel do protiútoku, Němci museli ustupovat.Porážka v bitvě znamenala konec vyhlídek na rychlé ukončení války pro Hitlera.
Na jaře 1942 zaútočila německé vojska jižním směrem, aby odřízla Moskvu od ropy. Chtěli získat a pro sovětskou stranu vyřadit úplně z provozu důležitou tepnu Volhu.Tanky nacistů se blížily dále na jih do Povolží.
Nacisté na vrcholu moci
V létě 1942 Německo stálo na vrcholu své moci. Ovládli celou Evropu, pouze nad Velkou Británií neměli moc. Němci úspěšně potápěli britské námořní i obchodní lodě. Branná moc bojovala i v severní Africe.Němci obsadili Egypt.
Stalingradská bitva
Porážku u Moskvy nebral Hitler vážně. V létě roku 1942 zahájila německá armáda útok proti Stalingradu. Sověti bránili svoje město. Město bylo rozbombardováno a rozbořeno. Vše směřovalo do pouličních bitev, muž proti muži. Najednou se stalo, že celé město se ocitlo v rukách Němců, prolomily sovětské záložní síly obě německá křídla a obklíčili je do kleští.Hitler odmítl své vojáky stáhnou. V prosinci 1942 selhal německý pokus o osvobození z obklíčení, selhalo zásobování, nad německou armádou ležel stín porážky, hladu a zimy.
V únoru 1943 se ruským vojákům vzdal zbytek půlmilionové armády ( Paulus)
Porážka u Stalingradu znamenala zlom. Mýtus neporazitelnosti německých armád vzal za své. Němci poprvé zapochybovali o konečném vítězství.
Při novém Hitlerově pokusu o zvrácení poměru sil se v bojích odehrál u Kurského oblouku a u města Orel v červenci a v srpnu 1943 tankový souboj. V soubojích se střetlo 900 000 vojáků s 2800 tanky na německé straně proti 2x přesile ( Sověti měli 5000 tanků). Němci museli ustupovat. Rudá armáda začala osvobozovat své území obsazené nacisty. V listopadu 1943 osvobodila Kyjev a v lednu 1944 ukončila blokádu Leningradu, která trvala 900 dní (od 8.9. 1941 – leden 1943)
Úspěchy Spojenců v severní Africe
V severní Africe byl po nástupu generála Montgomeryho do vedení 8. britské armády poražen Rommelův ně,ecký expediční sbor. Rozhodující střetnutí byla bitva Al-Almenja v říjnu 1942. Britové za pomoci Američanů donutili vojska nacistů a fašistů ke kapitulaci.
Přechod Itálie na stranu Spojenců
7. měsíci 1943 se angloamerická vojska vylodila na Sicílii. Došlo k převratu. Mussolini byl uvězněna byla vytvořena nová vláda pod vedením maršála Badoglia ( tajně vyjednala kapitulaci Itálie). Hitler okamžitě zorganizoval protiúder na záchranu spojence. Přesunuli se Němci do severní Itálie a měli osvobodit Mussoliniho. ITALSKÁ VLÁDA POMOHLA SPOJENCŮM A POSTAVILA SE PROTI Hitlerovi. Boj trval až do června 1944. Nakonec Řím osvobozen.
Obrat ve válce v Tichomoří
1942 léto – docházelo ke změnám na bojišti. Japonsko se cítilo na vrcholu. Plánovalo invazi do Austrálie. Rozhodlo se zničit americkou základnu na ostrově Midway(midvej) a vyslalo k ní veliký konvoj bitevních lodí. V několikadenní námořní bitvě způsobili Američané Japonsku velké ztráty. Byly donuceni k ústupu.
Japonsko záhy se dočkalo i velké porážky na souši. Na počátku srpna 1942 na ostrově Guadalcanal (kvadalkanál) v souostroví Šalamounských ostrovů. Jedna z nejproslulejších bitev 2.sv.války, dokonce i filmově zpracována. Japonsko prohrává. Americká vítězství na moři i na souši znamenala obrat ve válce. Spojenci získávali své pozice zpět, ale za cenu velkých ztrát.
Upevnění Velké aliance
Stoupající význam měla během války i mezinárodněpolitická jednání. Vytvořila se Velká alince ( USA,VB,SSSR, další menší státy). 1.1.1942 se 26 států podpisem společné deklarace zavázalo využít všech svých zdrojů v boji proti fašistickým státům Osy a neuzavírat s nimi separátní mír. Spojené národy si zvolily svůj cíl: zásady Atlantické charty ( základ Organizace národů – nás zastupovala exilová vláda v Londýně). Vytvoření Velké aliance provázela nedůvěra. Spor mezi W.Churchilem a Stalinem. Chtěli řešit otázku JV aV Evropy. Roosevelt se nestaral o záležitosti Evropy, ale podezíral Stalina z toho, že začne rozšiřovat komunismus do dalších států. Stalin se zase obával, že západní státníci upřou SSSR územní zisky získané během války.
1942 v Moskvě se státníci dohodli na společných válečných cílech. Politické otázky ponechají na dobu po válce.
Říjen 1943 v Moskvě se sešli ministři USA,SSSR,VB a přijali požadavek bezpodmínečné kapitulace nepřátelských států.
Konference v Teheránu
Listopad a prosinec 1943 se konala schůzka Velké trojky – Stalin, Roosevelt, Churchil v Teheránu.
Hl.tématem –konečný útok na Německo
Dohodli se o otevření druhé fronty – jaro 1944 v Normandii
Stalin to vše chápal jako vítězství.
Shrnutí:
- Kdy a za jakých okolností vstoupili do války USA?
- Kdy skončila blesková válka?
- Co způsobilo zlom ve válce?
- Kdy došlo k obratu ve válce v Africe?
- Kdy vznikla Velká trojka?
Významné události:
Prosinec 1941 – německá porážka v bitvě o Moskvu
7.12.1941 – napadení americké základny Paerl Harboru Japonskem
říjen 1942 – porážka německých a italských vojsk u AL-Alamejnu v severní Africe
počátek února 1943 – kapitulace Němců u Stalingradu
červenec – srpen 1943 – porážka Němců u Kurska
červenec 1943 – vylodění Spojenců na Sicílii
listopad a prosinec 1943 – konference Velké trojky v Teheránu
Sebehodnocení: 2. Co se mi povedlo? 3. Dokáži si vybrat z učebnice to nejdůležitější?
|