Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrat ve vývoji druhé světové války

2. 1. 2008

Cíl: Obrat ve vývoji druhé světové války

Struktura výkladu:

a)      vstup USA do války

b)      Bitva u Moskvy

c)      Nacisté na vrcholu

d)      Stalingradská bitva

e)      Dovršení obratu na východní frontě

f)        Úspěchy Spojenců v severní Africe

g)      Přechod Itálie na stranu Spojenců

h)      Obrat ve válce v Tichomoří

i)        Upevnění velké aliance

j)        Konference v Teheránu

 

Já jsem optimista. Nezdá se, že by bylo užitečné být kýmkoli jiným. W.Churchil

 

Shrnutí:

Jaké vojenské akce provedlo Německo v roce 1940?

Kdy a za jakých okolností kapitulovala Francie?

Kdo byl generál Charles de Gaulle?

Kdy se odehrála bitva o Británii?

Kdo byl Winstor Churchill?

Vstup USA do války

2.světová velmoc USA vstoupila do války dne 7.12.1941, když japonské letadlo napadlo americkou základnu Pearl Harbor na Havaji. Ohrozili tím americkou leteckou i námořní sílu. V následujícím období vstoupilo do války 30 států.

 

            Bitva u Moskvy

Sověti zastavili německý útok na Moskvu. Hitler podcenil sovětské vojsko( neodhadl sílu armády, množství zbraní, chuť bojovat za svou vlast ani pověstný mráz, který zastavil i Napoleona). Náhlý příchod mrazů na přelomu listopadu a prosince 1941 ochromil německou vojenskou techniku a deptal nacistickou armádu psychicky. 5.12.1941 se německý útok zastavil na předměstí Moskvy. Generál Žukov přešel do protiútoku, Němci museli ustupovat.Porážka v bitvě znamenala konec vyhlídek na rychlé ukončení války pro Hitlera.

            Na jaře 1942 zaútočila německé vojska jižním směrem, aby odřízla Moskvu od ropy. Chtěli získat a pro sovětskou stranu vyřadit úplně z provozu důležitou tepnu Volhu.Tanky nacistů se blížily dále na jih do Povolží.

            Nacisté na vrcholu moci

V létě 1942 Německo stálo na vrcholu své moci. Ovládli celou Evropu, pouze nad Velkou Británií neměli moc. Němci úspěšně potápěli britské námořní i obchodní lodě. Branná moc bojovala i v severní Africe.Němci obsadili Egypt.

            Stalingradská bitva

Porážku u Moskvy nebral Hitler vážně. V létě roku 1942 zahájila německá armáda útok proti Stalingradu. Sověti bránili svoje město. Město bylo rozbombardováno a rozbořeno. Vše směřovalo do pouličních bitev, muž proti muži. Najednou se stalo, že celé město se ocitlo v rukách Němců, prolomily sovětské záložní síly obě německá křídla a obklíčili je do kleští.Hitler odmítl své vojáky stáhnou. V prosinci 1942 selhal německý pokus o osvobození z obklíčení, selhalo zásobování, nad německou armádou ležel stín porážky, hladu a zimy.

V únoru 1943 se ruským vojákům vzdal zbytek půlmilionové armády ( Paulus)

             Porážka u Stalingradu znamenala zlom. Mýtus neporazitelnosti německých  armád  vzal za své. Němci poprvé zapochybovali o konečném vítězství.

Při novém Hitlerově pokusu o zvrácení poměru sil se v bojích odehrál u Kurského oblouku a u města Orel v červenci a v srpnu 1943 tankový souboj. V soubojích se střetlo 900 000 vojáků s 2800 tanky na německé straně proti 2x přesile ( Sověti měli 5000 tanků). Němci museli ustupovat. Rudá armáda začala osvobozovat své území obsazené nacisty. V listopadu 1943 osvobodila Kyjev  a v lednu 1944 ukončila blokádu Leningradu, která trvala 900 dní (od 8.9. 1941 – leden 1943)

            Úspěchy Spojenců v severní Africe

V severní Africe byl po nástupu generála Montgomeryho do vedení 8. britské armády poražen Rommelův ně,ecký expediční sbor. Rozhodující střetnutí byla bitva Al-Almenja v říjnu 1942. Britové za pomoci Američanů donutili vojska nacistů a fašistů ke kapitulaci.

            Přechod Itálie na stranu Spojenců

7. měsíci 1943 se angloamerická vojska vylodila na Sicílii. Došlo k převratu. Mussolini byl uvězněna byla vytvořena nová vláda pod vedením maršála Badoglia ( tajně vyjednala kapitulaci Itálie). Hitler okamžitě zorganizoval protiúder na záchranu spojence. Přesunuli se Němci do severní Itálie a měli osvobodit Mussoliniho. ITALSKÁ VLÁDA POMOHLA SPOJENCŮM A POSTAVILA SE PROTI Hitlerovi. Boj trval až do června 1944. Nakonec Řím osvobozen.

            Obrat ve válce v Tichomoří

1942 léto – docházelo ke změnám na bojišti. Japonsko se cítilo na vrcholu. Plánovalo invazi do Austrálie. Rozhodlo se zničit americkou základnu na ostrově Midway(midvej) a vyslalo k ní veliký konvoj bitevních lodí. V několikadenní námořní bitvě způsobili Američané Japonsku velké ztráty. Byly donuceni k ústupu.

Japonsko záhy se dočkalo i velké porážky na souši. Na počátku srpna 1942 na ostrově Guadalcanal (kvadalkanál) v souostroví Šalamounských ostrovů. Jedna z nejproslulejších bitev 2.sv.války, dokonce i filmově zpracována. Japonsko prohrává. Americká vítězství na moři i na souši znamenala obrat ve válce. Spojenci získávali své pozice zpět, ale za cenu velkých ztrát.

            Upevnění Velké aliance

Stoupající význam měla během války i mezinárodněpolitická jednání. Vytvořila se Velká alince ( USA,VB,SSSR, další menší státy). 1.1.1942 se 26 států podpisem společné deklarace zavázalo využít všech svých zdrojů v boji proti fašistickým státům Osy a neuzavírat s nimi separátní mír. Spojené národy si zvolily svůj cíl: zásady Atlantické charty ( základ Organizace národů – nás zastupovala exilová vláda v Londýně). Vytvoření Velké aliance provázela nedůvěra. Spor mezi W.Churchilem a Stalinem. Chtěli řešit otázku JV aV Evropy. Roosevelt se nestaral o záležitosti Evropy, ale podezíral Stalina z toho, že začne rozšiřovat komunismus do dalších států. Stalin se zase obával, že západní státníci upřou SSSR územní zisky získané během války.

1942 v Moskvě se státníci dohodli na společných válečných cílech. Politické otázky ponechají na dobu po válce.

Říjen 1943 v Moskvě se sešli ministři USA,SSSR,VB a přijali požadavek bezpodmínečné kapitulace nepřátelských států.

            Konference v Teheránu

Listopad a prosinec 1943 se konala schůzka Velké trojky – Stalin, Roosevelt, Churchil v Teheránu.

Hl.tématem –konečný útok na Německo

Dohodli se o otevření druhé fronty – jaro 1944 v Normandii

Stalin to vše chápal jako vítězství.

 

Shrnutí:

  1. Kdy a za jakých okolností vstoupili do války USA?
  2. Kdy skončila blesková válka?
  3. Co způsobilo zlom ve válce?
  4. Kdy došlo k obratu ve válce v Africe?
  5. Kdy vznikla Velká trojka?

 

Významné události:

Prosinec 1941 – německá porážka v bitvě o Moskvu

7.12.1941 – napadení americké základny Paerl Harboru Japonskem

říjen 1942 – porážka německých a italských vojsk u AL-Alamejnu v severní Africe

počátek února 1943 – kapitulace Němců u Stalingradu

červenec – srpen 1943 – porážka Němců u Kurska

červenec 1943 – vylodění Spojenců na Sicílii

listopad a prosinec 1943 – konference Velké trojky v Teheránu

 

 

 

Sebehodnocení:
1. Jak jsem se zapojil do práce?

2. Co se mi povedlo?

3. Dokáži si vybrat z učebnice  to nejdůležitější?

 

 

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< prosinec / 2020 >>