Rozhněvaní mladí muži
Rozhněvaní mladí muži
Anglie
50.-60. léta 20. století
V této době dochází mezi mladými lidmi ke vzpourám proti společnosti, proti politice.
Celý proces revolt probíhá v období studené války ve Veitnamu.
V Anglii toto hnutí představují zejména tzv. „ rozhněvaní mladí muži“. Do tohoto hnutí patří i ženy. Většinou jsou zde prozaici, kteří se ve svých románech snaží zachytit realistický pohled na svět dělníků, intelektuálů ( Angličanů a Welšanů).
Vzniká nový žánr … univerzitní román ( campus novel), rozvoj humanitních věd a intelektualizace společnosti.
Autoři:
John Osborne – Ohlédni se v hněvu |
|
Kingsley Amis – Šťastný Jim, Tlustý Angličan |
|
John Braine – Místo nahoře, Život nahoře |
|
Malcolm Bradbury – Jíst lidi je neslušné |
|
David Lodge – Hostující profesoři |
|
John Osborne / džon ozbrn/ ( 1929-1994) Anglie
Narodil v Londýně, otec copywiter ( reklamní textař). Vzdělán na vysoké škole na Belmont. Byl vyloučen, neboť napadl ředitele.
Po této aféře se stal asistentem režiséra i hercem. Změnil britské divadlo k nepoznání ( divadelní rétorika – důležitost jazyka, citové prožívání).
Dílo:
Ohlédni se v hněvu 1956 – divadelní hra, tzv. „ nová vlna“ anglická dramatiky. Jedná se o ostrou kritiku společnosti. Vidíme obraz 50.let. Postava mladého rozčarovaného intelektuála, který je nespokojen se stavem poválečné společnosti. Protestuje proti společnosti. Dílo řeší téma krize společnosti. Hlavní postava je Jimi Porter, který absolvoval univerzitu, nenachází uplatnění a trpí pocity méněcennosti. Ztratil životní jistoty a perspektivy a svůj hněv obrátil proti světu i proti blízkým. Tyranizuje svoji manželku Alici. Manželka Alice, přítel Cliff, Alicina přítelkyně Helena trpí jeho hysterickými a ironickými názory a postoji. Aliciny názory na svět jsou jiné tedy jsou v rozporu s Jimmovými. Alice otěhotní. Rodiče se o Alici bojí, a tak ji odvezou domů. Dítě umírá a ona poprvé poznává utrpení života. Smutný konec. Alice i Jimmy k sobě hledají cestu.
Příběh
- citlivá a přesná analýza psychologie a jednání moderního člověka
- syrový a věcný realismus
- bezmocnost, neschopnost vytvořit harmonický vztah
- osamělost a vykořeněnost
Kinsley Amis /kingsli ejmis/ ( 1922-1995)
Anglie
Anglická společnost se brání přiostřování a organizování. Autoři píší mezi válkami, a to pro co největší publikum.
Život
Po studiích Oxfordu, St. Johns College se účastnil II. světové války jako zpravodajský důstojník. Působil jako docent anglické literatury v Cambridge a od 1963 jako světový spisovatel byl Amis autorem povídek, televizních inscenací, sb., detekt. Povídek.
Syn – Martin Amis ( spisovatel)
Bratr – John Amis ( hudebník)
Dílo:
Šťastný Jim – univerzitní román, objevuje se zde typický hrdina – Jim Dixon, nový lektor dějin na provinční univerzitě. Připravuje studenty pro společenskou i vědeckou kariéru. Zkostnatělé prostředí ovládá profesor Welch ( pseudovědec, kariérista, snob, který zneužívá podřízené). Jim těžko snáší manipulaci, vzpírá se v strnulé atmosféře přetvářky, konzervatismu, snobismu na univerzitě.
Román vrcholí Jimmovou existenční přednáškou o blaženém věku alžbětinská Anglie. Přednesl ji před místní smetánkou ve stavu úplné opilosti, a tak přišel o vše.Urazil společnost, přes všechna úskalí zůstal ve své přirozenosti sám sebou. Osvobodil se od společenských konvencí. Usiloval o lásku ženy – nepodařilo se.
Román
- řeší pokrytectví, falešnou morálku
- kritizuje zautomatizovaný život
- pragmatický poměr k hodnotám
Tlustý Angličan – dílo se vysmívá lidem závislým na vlastním pohodlí, požitkářství, bezstarostný způsob života.
Plukovník Sun – Dobrodružství Jamese Bonda – špionážní román, který Amis vydal pod pseudonymem Robert Markham.