Tvůrci nového románu
Tvůrci „nového románu“
Antiromán
Charakteristika doby – změny ve francouzské společnosti po II. světové válce vedou ke vzniku nového pohledu na literaturu. Vznikají nové formy románu. Označovány jsou různě – jako 4. žánr, oficiálně – nový román (Jean Paul Sartre – označuje jako antiromán). Tento žánr ovlivnil literaturu, film ( 50.-70. l.)
Typ francouzského románu 50. let ( antiromán – objektivní román). Oslabil příběh románu i tradiční postavy i vypravěče ( tj. znaky tradičního románu).
Text – úvahy, reflexe, popis jevů bez příčinných a časových souvislostí, několik úhlů pohledu, postavy nezřetelné, většinou bezejmenné ( on, ona), téma bloudění, opakování, varianta sekvencí, experimenty s jazykem ( střídání slovesných způsobů)
Allain Robbe- Grillet /elen robgrije/ 1922- 2008
Vystudoval přírodní vědy a do roku 1950 byl zaměstnán v oboru přírodovědném. Snažil se vysvětlit poetiku tohoto žánru. Ve svých prvních románech rozbíjí čtenářskou představu o tom, jak má vypadat román. V jeho dílech chybí vševědoucí vypravěč, který ví všechno. Linie děje je narušena do detailu vypracovanými a navzájem nesouvisejícími konstrukcemi. Okamžiky zřetelněji dominují nad celkovým dějem.
Gumy – v tomto románu jde především o to, jak napsat detektivní román ze zcela jiného pohledu. Detektivní zápletka románu je vražda, kterou řeší geniální detektiv. Čeká se na klasického hrdinu. Linie je narušena do detailu. Klasické vyřešení případu je oddalováno. Kupí se zde jedna záhada za druhou.Záhad přibývá, celá věc se stává složitou. Vrahem je sám detektiv.
Momentky – soubor novel se zřejmým zaměřením na detail
Žárlivost – metaromán, „škola pohledu“, protiklad děl Balzaca, detailní popis běžných událostí – vnější chování postav
Pojem žárlivý – synonymum k mrzutý, znepokojený, zoufalý
Hl. postavy – 3 majitelé plantáže – detailní popis řad setkání
Žárlivé podezření může vyplývat – gest rukou, úsměvy, pohledy, slovní narážky
Fragmenty dějů, hovorů,
Zabíjení stonožky…a další nepodstatné okolnosti děje