Jdi na obsah Jdi na menu
 


Světová próza-meziválečné období:Německo,Francie,USA

14. 10. 2008

Světová próza, drama v předválečném, válečném a meziválečném období

 

Německo

Erich Maria Remarque

(1898-1970)

Německý spisovatel, který byl v 18 letech odveden na vojnu. Po válce vystřídal hodně zaměstnání: učitel, prodejce náhrobků, automobilový závodník…

Žil ve Švýcarsku a později se přestěhoval do USA.Jeho literární úspěch je založen na napínavém ději, účinné charakteristice postav, nekompromisním humanitním a antifašistickém

 

Na západní frontě klid – „ podává zprávu o generaci zničené válkou“

Hlavní hrdina a vypravěč je 20 letý Pavel Bäumer, který se na podnět třídního profesora společně se svými spolužáky z gymnázia přihlásí dobrovolně na frontu. Vypráví ( ich forma) od okamžiku, kdy Bäumerova jednotka odpočívá nedaleko fronty. Pavel líčí v epizodách drsné zkušenosti z války, z východiskového tábora, popisuje podmínky vojáků při budování zákopů, dramatické zážitky z útoků přímých bojů. Kamarádi jeden po druhém umírají. V létě 1918 padne také Kaczinsky ( Katza), který vojáky do tvrdého vojenského života zasvěcoval. Posledním je Pavel. V závěru používá er formu k vyjádření syrovosti válečných obrazů.

 

Cesta zpátky – popisuje obtížné zařazení vojáků do běžného života

 

Tři kamarádi –vyzdvihuje ideu kamarádství, pro které není žádná obět těžká

 

Černý obelisk

Jiskra života

Čas žít, čas umírat

 

Nebe nezná vyvolených – dílo vypráví o době poválečné, kdy do horského sanatoria přijíždí za svým přítelem Hollmannem  automobilový závodník Clerfayt. Seznamuje se zde s Lilian,která je nevyléčitelně nemocná tuberkulózou. Zamiluje se do Clerfayta a odchází ze sanatoria. Clerfayt si chce Lilian vzít, ale ta odmítá, protože si chce poslední rok svého života užívat.

 

 

Arnold Zweig (1887-1968)

Německý dramatik, který odešel před nacismem do Palestiny. Po druhé světové válce žil v NDR.

 

Velká válka bílých mužů – cyklus se věnuje problematice I.sv.v.Monumentální kronikalet 1913-1918.

Dozrál čas

Mladá žena

Výchova před Verdunem

 

Spor o seržanta Gríšu- román o malém člověku, o ruském zajatci, který se stává nevinnou obětí pruského militarismu

 

Přestávka v palbě

Nastolení krále

Jsou spojeny hlavní postavou mladého spisovatele Bertina. Autorovi nejde o historické vylíčení válečných událostí, ale o psychologii lidí v čase společenských přeměn, o ukázání nesmyslnosti války jako jevu proti morálce a přírodním zákonům.

 

Francie

 

Romain Rolland /romen rolan/ (1866-1944)

Francouzský prozaik, dramatik a esejista i hudební kritik se stal v roce 1915 nositelem Nobelovy ceny

 

Petr a Lucie –nejslavnější protiválečná novela, která se se staví proti úpadku morálky a společenských hodnot za I.světové války. Je zde rozebrán něžný milostný cit mezi chudou dívkou a chlapcem z vyšších vrstev. Setkají se v metru při náletu, semknou se v objetí, ale rozcházejí se, pak se zase sejdou. Vzniká velké pouto. V závěru tragicky zahynou pod troskami chrámu.

 

Literární dráhu začal dramaty:

Tragédie víry

Divadlo revoluce

Vlci

Danton

Čtrnáctý červenec

Hra o lásce a smrti

Dramata byla určena pro lidové divadlo jako příspěvek k duchovní obnově národa navázáním na jeho revoluční tradice.

 

Světová proslulost

 

Jan Kryštofromán-řeka, komponována jako symfonie do 4 částí, líčí dětství, mládí; umělecký úspěch mladého německého hudebního skladatele v Paříži v době mezi Pařížskou komunou a I.světovou válkou

 

Okouzlená duše - román-řeka, děj plyne jako proud řeky nebo lidský život. Autor má touhu dospět k vytvoření jednotné kultury.

 

Životopisy

Život Tolstého

Život Michelangelův

 

 

USA

Ernest Hemingway /érnyst hemigwej/ ( 1899-1961)

Americký prozaik, publicista a nositel Nobelovy ceny za literaturu 1954. Pocházel z rodiny lékaře a během studií na střední škole začal psát, stal se reportérem. Po návratu z I.světové války ( odešel na frontu jako dobrovolník do sanitárních oddílů na italské frontě, byl těžce zraněn) pracoval jako novinář v Paříži. Stýkal se s umělci kolem Gertrudy Steinové. Za španělské občanské války pracoval jako dopisovatel v Madridu. Po II.světové válce žil v Havaně i na Kubě ve svých usedlostech v USA. Rostoucí potíže ho dovedly až k sebevraždě.

Autor hledá pravdu u člověka v mezních životních situacích. Své hrdiny staví tváří v tvář smrti, očekává projevy lidské odvahy a její míry.Projev míry své odvahy je stylem budovaným na „principu ledovce“.

1/8 na povrchu

zbytek pod hladinou – podstatné významy v textu

traumata

ztroskotání postav

povrchní dialogy hrdinů

úsečný, plný zkratek a zámlk,počítá s podtextem, čtenářskou schopností proniknout k němu

povídky – prostředí lovu, boxu, dostihů, býčích zápasů

 

 

Muži bez žen

Vítěz nebere nic – povídky

 

Sbohem, armádo – románový příběh nešťastné milenecké dvojice, která ani po útěku z války nenachází osobní štěstí. Americký dobrovolník v italské armádě poručík Frederic Henry

( I.sv.v.) jako velitel řidičů sanitek na italsko-rakousko-francouzské linii. Jeho italský přítel ho seznámí s anglickou zdravotní sestrou Catherine Barkleyovou. Minometná střela Henrymu způsobí těžké poranění nohy a poručík je dopraven do frontového zázemí a tam se setká s Catherine, která byla přeložena do milánské nemocnice. Během rehabilitace vznikne poměr mezi nimi. Vztah je přerušen návratem Henryho na frontu. 

Italská armáda přichází do vnitrozemí před rakousko-německou ofenzívou. Obviněn je i Henry, následně je odsouzen k zastřelení.Henry uteče a vyhledá Catherine. Společně utečou na loďce do Švýcarska.Catherine čeká dítě, těžký porod, děťátko umírá. Konec idylky.

 

 

Komu zvoní hrana ( 3 dny občanské války ve Španělsku)

Hlavní hrdina se stává Američan Robert Jordan, učitel španělštiny. Aktivně se účastnil občanské války na straně republikánů. Spolu s ostatními partyzány chce zachránit přísunu přátelských vojsk. Východisko vidí v tom, že vyhodí do vzduchu železniční most. Robert v tomto bojovém prostředí nachází velkou lásku ve vztahu s dcerou zavražděného starosty republikánů Marií. V nepříznivém prostředí války zažívá velké štěstí a na chvíli zapomíná, co se děje.

 

 

Stařec a moře

Děj – Kuba

Nedaleko Havany

Mexický záliv v 40. letech 20.století

Hlavní postava je starý rybář Santiago, který 40 dnů vyjíždí na moře s chlapcem Manoli. Žádnou rybu nechytili, žádná ryba nezabrala. Rodiče najednou zakážou chlapci vyplouvat na moře se starcem. Jednou si Santiago vzpomněl, že je to 85 dní, kdy naposled chytil rybu.

Vydal se na lov a chytil obrovskou rybu,kterou 2 dny a 2 noci přemáhal. Vracel se k přístavu, ale rybu sežrali žraloci, zbyla pouze kostra. Na lodi stařec přemýšlí o životě, o Manolim. Po návratu se chlapec rozhodne, že opět se starcem bude jezdit na lov.

 

Fiesta – jde o osudy zmrzačeného hrdiny Jaka Barnese, který vyjádřil depresivní životní pocity generace, jež prošla válkou. Přezdívka: „ztracená generace“

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2021 >>