9.11. 2007 : 6.r : Tematický celek : Tvarosloví : Podstatná jména
cíl: opakování vzorů podstatných jmen
motivace: najdi správný vzor podstatného jména – křestní jméno tvé matky
Vyhledej a vyznač 16 povolání rodu mužského, z písmen v tmavých polích napsaných červeně složte tajenku
P |
E |
K |
A |
Ř |
K |
Á |
J |
O |
V |
K |
O |
U |
Z |
E |
L |
N |
Í |
K |
M |
O |
N
|
CH |
P |
Z |
E |
É |
A
|
P
|
A |
M |
L |
A |
I |
N |
T |
I
|
K |
Ř |
L |
I |
E |
Ř |
L |
Í |
I |
Š
|
A |
A |
Í |
N |
T |
T
|
O |
K |
Č |
B |
EE |
V |
Ř |
Í |
I |
Š
|
T |
I |
U |
E
|
CH
|
N
|
Y
|
K |
D |
V
|
D |
Z |
E |
D |
N |
Í |
K |
Z
|
E |
I |
R |
Ý |
N |
E |
Ž |
N |
I |
Ú |
Ř |
E |
D |
N |
Í |
K |
O
|
R
|
Y
|
Struktura hodiny ( činnosti vyučovací jednotky)
Ø Pravopisné cvičení:
Dovolenou jsme strávil- ve Vysok-ch Tatrách. Zpíval- lidové p-sničk-. M-lan spadl ze stromu. Velmi úrodná oblast Čech je P (p)olabí. V-stupte ve stanic- n(N)árodní t(T)řída. Brzy se staneme členy e(E)vropské u(U)nie. Naše lékárna se jmenuje u(U) b(B)ílé r(R)ůže. Sl-šel jsi o t(T)itaniku?
-relaxace – odpočinek – převyprávíme báji : O Prométheovi
doplňující cvičení o J.Nerudovi a J.A. Komenském
( žáci si sami připraví mluvní cvičení)
Ø Jazykový rozbor
Muž a pes se brodil sněhem po stezce společně. Muž byl sebevědomý a plný energie, ale na severu byl nováčkem. Nedbal rady zkušených starousedlíků, že v takovém mrazu nikdo nemá cestovat sám.
( Jack London – Rozdělat oheň)
1. Z kolika vět se text skládá.
|
2. U souvětí určete počet vět.
|
3. Z první věty textu vypište základní skladební dvojice a určete druh podmětu a přísudku.
|
4. V druhé větě textu určete slovní druhy.
|
5. Vyjádřete obsah posledního souvětí větou jednoduchou.
|
6. Nahraďte slovo energie synonymem.
|
7. Vypište z textu zájmena a určete jejich druh.
|
8. Určete větné členy – společně, na severu, nikdo.
|
9. Vysvětlete, kdo to byl starousedlík.
|
10. Popište psa, který ho doprovázel.
|
Ø
Cvičení z učebnice:
18/1
nejvíce příkladů :
vzor:
ostatní vzory jsou zastoupeny:
vzor stavení není zastoupen vůbec : zkuste vytvořit příklady:
18/2
ke vzoru hrad nepatří:
ke vzoru žena nepatří:
ke vzoru město nepatří:
18/3
určujeme mluvnické kategorie:
pád, číslo, rod, vzor
dú - z minulé hodiny 18/4
|
dú – z 9.11. 2007 ( pracovní sešit 13/1 – procvičování tvarů podstatných jmen podle vzorů)
|
|
opakování: Podstatná jména
|
Ø Abstraktní : zblbnutí, zájmy, čtení, počítání, krása, stud, tokání, vůle, záliba |
Ø Konkrétní : sklo, ryba, mrkev, orel, savec |
Ø Pomnožná : varhany, plavky, nůžky, neštovice, Holešovice, Vysočany |
Ø Hromadná : rákosí, svalstvo, sloupoví, dělnictvo, obilí |
Ø Látková : víno, mýdlo, papír, krupice, minerálka |
Ø Vlastní : Petr, Adam, Velké Meziříčí, U Tří lip, Základní škola Jihlava |
Ø Obecná : moře, jezero, napoleonské války, revoluce, město |
|
Rody : mužský, ženský, střední – vzory |
Shrnutí ( vše o podstatných jménech)
Zhodnocení cíle : základem našeho jazyka jsou podstatná jména a slovesa ( podstata tvarosloví)
Sebehodnocení:
q Co se mi dnes povedlo?
q Co se mi líbilo?
q Co se mi nepovedlo?
q Proč?
q Co bych měl změnit? Musím vědět – proč se učím?
q Vím to?