Textové obměny
Textové obměny ve stavbě výpovědi
Jazykový projev obsahuje výpověď s pravidelnou mluvnickou stavbou – většinou. Výpověď je textově či situačně podmíněna obměnou – úpravou či modifikací – stavby pravidelné. Některé vznikají mimoděk a jiné splňují komunikační záměr. Patří mezi ně: elipsa, oslovení, vsuvka, samostatný větný člen, apoziopeze, rozčleňování.
Elipsa – neúplná výpověď – postrádá některé z větných členů – narušuje srozumitelnost. Elipsa situační – Dobrý den. Vanilkovou. Elipsa ustálená – My o vlku a vlk za dveřmi. Elipsa textová Obsah výpovědi dovoluje nějaký člen vypustit. K nejrozsáhlejší elipse patří odpovědi: ANO/NE. V textu může být vypuštěn: podmět ve 3.p.; přísudek nebo jeho část; v titulcích; v odpovědích; v otázkách; při opakování téhož přísudku.
Oslovení – většinou nevstupuje do skladebního vztahu nebo se nepřipojuje k jinému větnému členu. V mluveném projevu použijeme polokadenci či kadenci. Vážený pane…
Vsuvka – se rovněž nezačleňuje do skladebních vztahů – má nevětnou strukturu; v mluveném projevu bývá začátek i konec dán pauzami; v psaném projevu bývají odděleny čárkami. Druhy: jednoslovné: prosím atd.
Samostatný větný člen – nevstupuje do skladebného vztahu a nevytváří skladební dvojici. Bývá buď předsunut, nebo oddělen na konci. Vanilkovou, …předsunut. Ta ti dala, poslední chřipka – korona... Nebo je oddělen na konci věty.
Apoziopeze je nedokončená výpověď – mluvčí z nějakého vnějšího nebo vnitřního podnětu výpověď náhle přeruší a už nedokončí. A víš, co se říká? Že prý s ním…
Rozčleňování – parcelace spočívá v tom, že některé větné členy jsou z věty záměrně vyčleněny. A na každém z těch kilometrů lze vidět desítky a stovky obrazů. Vidět? Snad zhlédnout. Letmo, maně, jedním okem. Ve spěchu.