Starověká Indie
Kde?
Země se rozprostírá na Indickém poloostrově. Pohoří Himaláj jej odděluje od zbytku Asie. V současné době se zde rozkládají tyto státy ( Indie, Pákistán, Bangladéš). Řeky jsou Indus, Ganga, Brammaputra.
Historie Indie
a) městské státy – v povodí řeky Indu – obrázkové písmo
b) jednotný stát
c) vpád Hunů
Kdy?
Říše vznikla v druhé polovině 3.tisíciletí v oblasti řeky Indu. Právě v této oblasti se vyskytla nejvyspělejší civilizace. Oblast se nazývá Pandžáb ( pětiříčí).
Čím se živili?
Půda umožňovala pěstovat obilí, rýži, luštěny, sezam a bavlnu – důležitou surovinu pro výrobu látek. Chovali dobytek, ochočili dokonce i slony. Řemeslníci se věnovali hlavně hrnčířství, tesařství a práci s kovy.
Kdo se zde usadil?
Původ obyvatel není znám. Víme jen, že jsou vynikajícími staviteli. Dokázali přesně rozmístnit ulice, aby byly do pravého úhlu. Veškeré stavby byly přesně stavěny, dále v ulicích byla kanalizace ( lidé ve svých domech měli koupelny a záchody). Domy v Indii byly vícepatrové. Stavěli citadely ( pevnosti – chrámy, bazény, sýpky). Měli své obrázkové písmo, které nebylo rozluštěno, a proto můžete se stát historiky a rozluštit je.
Historie Indie
Ve 2.pol. 3.tisíciletí vznikaly v povodí řeky městské státy.
1500 př.n.l. byl vytvořen jednotný stát, jehož centrem bylo povodí řeky Gangy.
Nejvýznamnějším králem byl Ašóka
- stoupencem budhismu
- odmítal násilí a války
- zakládal nemocnice, kláštery
- nechal hloubit studny na cestách pro poutníky
- nabádal lidi, aby byli laskaví a mírumilovní
6.stol. zanikla říše. Důvodem byla dlouhotrvající krize. Pravděpodobně se historikové domnívají, že území bylo ovládnuto Huny.
Jaká byla společnost?
Rozvrstvení obyvatelstva:
Vytvořili se 4 kasty ( varny) – vrstvy obyvatel
a) brahmáni – kněží
b) kšatriové – šlechta – skupina lidí, z kterých byli vybíráni panovníci a členové jeho družiny
c) vaišjové – svobodní řemeslníci, obchodníci, řemeslníci
d) šúdrové – porobené obyvatelstvo
Čemu tito lidé věřili?
Víra byla velmi důležitá, neboť zde vznikly světově uznávaná náboženství.
a) kult přírodních sil ( bůh ohně, země, větru, měsíce…)
b) brahmanismus – víra v mnoho bohů, hlavní bůh – Brahma .
Náboženství je založeno na převtělování duší. Pokud člověk dobře žije, pak se stane v dalším životě něčím zajímavým. Nevede-li dobrý život, stane se něčím odporným.
c) Hinduismus – uctívání mnoha bohů, věří v reinkarnaci – převtělování – to znamená, že duše se znovu vrátí na svět v jiném těle. Hlavní bůh je Šiva.
d) buddhismus – učení o převtělování duší
Základem je sebezdokonalování. Je nutno se odprostit od pozemských radostí a strastí a dosáhnout rozplynutí duše po smrti ( můžeme vidět, že i pohádky něco podobného řeší – Malá mořská víla). Lidé se snaží nalézt klid duše a po smrti stav blaženosti – „nirvány“ – vysvobození z procesu převtělování. Náboženství je založeno na snášenlivosti. Budha vyslovil 4 vznešené pravdy a vrcholem jejich života je posmrtný život v úplné blaženosti. Jeho život je velice zajímavý. Nechal si říkat „Probuzený“.
Jaký zanechali odkaz?
Ø Vytvořili číslice, které v 8.st. n.l. do Evropy rozšířili Arabové.Jako první počítali s nulou.
Ø Objevili, že se Země otáčí kolem své osy a že zatmění Měsíce vzniká jeho zastíněním Zemí.
Ø Literatura: védy: vědění – byly sebrány do 4 sbírek a odráží rané období Arjů - spisy jsou nestarší literární památky
Zajímavosti:
Pravlast Romů
Své kořeny mají v Indii Rómové. Svědčí o tom, především jejich jazyk – romština. Rómové obývali severozápad Indie v povodí řeky Indu. Věnovali se kovářství, košíkářství, zpracování kůží a dřeva a artistickým produkcím.
Profese byly u Romů dědičné – stejné řemeslo jako otec musel vykonávat i jeho syn. O jejich výrobky byl zájem, a proto se museli neustále stěhovat z místa na místo (kočovat).